Hortenzije, sa svojim velikim i upečatljivim cvastima koje se sastoje od mnoštva nežnih cvetova, predstavljaju zapanjujući dodatak svakoj bašti. Bilo da ih sadite pojedinačno ili uz rešetke duž staza, ove biljke očaravaju svojom lepotom. Iako postoji više vrsta, sve hortenzije imaju jednu zajedničku osobinu – lako se neguju. Najbolje uspevaju u polusenci, a ne na direktnom suncu, što ih čini pogodnim za različita okruženja.
Zašto je rezidba hortenzija važna?
Iako hortenzije mogu preživeti i bez orezivanja, redovno održavanje im produžava život i poboljšava izgled. Neorezani žbunovi obično imaju kraći vek i slabije cvetaju. Rezidba pomaže u oblikovanju biljke, uklanjanju starih i obolelih grana i podstiče novi rast. Pravilna rezidba daje bujne, kompaktne biljke sa bogatim lišćem i krupnijim, atraktivnijim cvetovima.
Ona takođe uklanja skrovišta za štetočine i smanjuje rizik od bolesti. Zamrznute, oštećene ili bolesne grane treba ukloniti kako bi se podstakao zdrav rast. Važno je znati da se hortenzije ne orezuju u jesen – tada ih treba ostaviti netaknute jer njihova struktura pomaže da prezime. Hortenzije koje se orezuju u jesen sledeće godine cvetaju slabije ili uopšte ne cvetaju.
Kada i kako orezivati hortenzije?
Najbolje vreme za rezidbu hortenzija je proleće. Ako niste sigurni koliko da orezujete, počnite uklanjanjem suvih cvetova i mrtvih grana. Suve, stare grane lako je prepoznati i prvo ih treba ukloniti. Na mnogim granama ćete videti pupoljke ili mlade listiće – njih treba sačuvati. Ako je žbun pregust, potrebno je ukloniti i neke zdrave grane kako bi biljka mogla slobodno da diše.
Jedno osnovno pravilo je da nikada ne režete hortenziju ispod 50 cm od tla. Može se uraditi jača rezidba ako želite snažniji vegetativni rast, ali tada biljka može sledeće sezone dati manje cvetova ili ih uopšte neće biti. Rezove pravite odmah iznad pupoljka iz kog želite novi rast. Nove grane će izbijati iz sredine žbuna, dok stare drvenaste grane i dalje mogu dati cvetove.
Prihrana hortenzija za bujan rast
Proleće je pravo vreme za prihranu hortenzija, neposredno pre njihovog aktivnog rasta i cvetanja. Idealno je da ih prihranjujete jednom mesečno đubrivima bogatim azotom, kako bi cvetale obilno i zdravo. Često se koriste tečna mineralna đubriva koja se dodaju u vodu za zalivanje.
Pre sadnje, zemlja se može obogatiti kompostom. Ako želite da utičete na boju cvetova, možete dodati četinarsku iglicu. Ostala organska đubriva kao što su stajnjak ili „čaj od komposta“ takođe su odlična za hortenzije. Dobar način je da pažljivo rastresete zemlju oko biljke (pazeći da ne oštetite korenje), dodate malo đubriva i potom pokrijete tankim slojem zemlje. Na taj način biljka postepeno upija hranljive materije.
Hortenzije u saksijama
Hortenzije odlično uspevaju i u saksijama, što ih čini idealnim za terase i balkone. Zbog brzog rasta, važno je odmah ih presaditi iz male plastične saksije iz rasadnika u veću posudu sa dobrom drenažom.
Veličina saksije treba da odgovara vrsti hortenzije – neke mogu narasti i preko 2 metra. Saksijske hortenzije pružaju i odličnu privatnost na malim balkonima, ali ih treba postaviti na senovitije lokacije. Idealno je da budu na istočnoj ili jugoistočnoj strani, gde dobijaju jutarnje sunce, ali su zaštićene od jakog popodnevnog sunca. Izbegavajte južne i zapadne pozicije, jer ih prejako sunce može stresirati.
Zimi, hortenzije u saksijama treba uneti unutra, ali ne u toplu prostoriju – najbolje je da borave na hladnom mestu. Njihovo ime potiče iz grčkog: hydros (voda) i angos (posuda), što ukazuje na njihovu potrebu za redovnim zalivanjem. Tokom letnjih vrućina, treba ih zalivati dva puta dnevno – ujutru i uveče. U hladnijim danima, jednom dnevno je dovoljno. Hortenzije su veoma otporne i često se oporave čak i kada izgledaju uvelo.
Promena boje cvetova kod hortenzija
Jedna od najzanimljivijih osobina hortenzija je mogućnost promene boje cveta u zavisnosti od pH vrednosti zemljišta. Tako možete imati plave, ružičaste ili ljubičaste cvetove, u zavisnosti od toga da li je zemlja kisela ili bazna.
-
pH ispod 6 → plavi i ljubičasti cvetovi
-
pH iznad 7 → ružičasti cvetovi
-
Bele hortenzije uglavnom zadržavaju svoju boju bez obzira na pH.
Za merenje pH vrednosti koristi se jednostavan tester iz baštenskih centara. Ako želite plave cvetove, dodajte aluminijum-sulfat. Za ružičaste – dodajte kreč u prahu (kalcijum karbonat). Promene pravite postepeno, kako ne biste šokirali biljku.
Dodatni saveti za zdrave hortenzije
-
Redovna rezidba – čak i minimalna, kao što je uklanjanje suvih cvetova i grana, pomaže u rastu.
-
Pravilno zalivanje – hortenzije vole vlagu, naročito leti. Zalivajte duboko, ali izbegavajte prekomerno zadržavanje vode.
-
Prihrana – koristite organska ili tečna đubriva tokom sezone rasta za bujno lišće i raskošne cvetove.
-
Zaštita tokom zime – ne orezujte na jesen, jer stare grane štite biljku od hladnoće.
-
Kontrola štetočina i bolesti – pratite pojavu lisnih vaši i gljivičnih bolesti, koristite blaga organska sredstva.
-
Upravljanje pH zemljišta – menjajte pH polako, u skladu s bojom cveta koju želite postići.
-
Presađivanje – nemojte ostavljati hortenzije dugo u malim saksijama. Prebacite ih u veću čim porastu.
Hortenzije su zahvalne biljke koje uspevaju i u baštama i u saksijama. Njihovi raskošni cvetovi i prilagodljivost različitim uslovima ih čine omiljenim među baštovanima. Uz pravilnu rezidbu, zalivanje i prihranu, uživaćete u bujnim i zdravim hortenzijama cele sezone.