Domaće slatko od višanja – starinski recept za savršenu zimnicu

Ako volite miris domaće zimnice i ukus pravog voća u tegli, ovo slatko od višanja je recept koji vredi sačuvati. Pravi se od očišćenih višanja, šećera i malo limunske kiseline, bez komplikovanih dodataka. Višnje prvo odstoje sa šećerom, puste svoj prirodni sok, a zatim se kuvaju dok se ne dobije gusto, mirisno i sjajno slatko.

Sastojci
3 kg očišćenih višanja bez koštica
2 kg šećera
2 kafene kašičice limunske kiseline

Priprema
Višnje dobro operite, očistite od koštica i stavite u veću šerpu ili posudu.

Pospite ih šećerom, blago promešajte i ostavite u frižideru oko 15 do 16 sati, najbolje preko noći, da puste sok.

Nakon stajanja, stavite višnje da se kuvaju. Prvo uključite ringlu na najjaču temperaturu, a kada počne da vri, smanjite na srednju jačinu.

Tokom kuvanja redovno skidajte penu koja se pojavljuje na površini. Slatko kuvajte oko 1 sat, uz povremeno lagano mešanje.

Desetak minuta pre kraja kuvanja dodajte limunsku kiselinu i nastavite da kuvate još kratko, dok se sve lepo ne poveže.

Vruće slatko sipajte u čiste, suve i sterilisane tegle. Odmah zatvorite poklopcima, okrenite kratko naopačke ili ih umotajte i ostavite da se postepeno ohlade.

Od ove mere dobija se oko 9 teglica od 300 ml i jedna manja teglica od 200 ml.

Savet
Slatko od višanja je najbolje kada višnje ostanu cele, a sirup bude sjajan i srednje gust. Poslužite ga uz čašu hladne vode, preko palačinki, uz  kolače ili kao dodatak domaćim desertima.

Leave a Comment